Varsity Times Insider

Times reporters blog about high school
sports across the Southland

« Previous Post | Varsity Times Insider Home | Next Post »

Boys' water polo: Southern Section playoff pairings

BOYS' WATER POLO

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Wild-card games, Tuesday

A--Fountain Valley at Buena

B--Beckman at Huntington Beach

 

First round, Wednesday

Winner wild card A at Loyola

Irvine at Los Alamitos

Sherman Oaks Notre Dame at Dos Pueblos

Irvine University at El Toro

Esperanza at Corona Del Mar

Northwood at Ventura

Santa Barbara at Harvard-Westlake

Winner wild card B at Newport Harbor

 

Quarterfinals, Friday; semifinals, Nov. 18 at Heritage Park (Irvine), 5 and 7 p.m. Championship, Nov. 21, 6:30 p.m. at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 2

First round, Tuesday

Mater Dei, bye

Temple City at Riverside Poly

Lakewood at Dana Hills

Norco at Tustin

Villa Park, bye

Aliso Niguel at Long Beach Poly

La Canada, bye

Corona Santiago, bye

 

Long Beach Wilson, bye

San Marino at King

Anaheim Canyon at Servite

San Clemente, bye

Riverside North at El Modena

South Pasadena, bye

Capistrano Valley at Millikan

JSerra, bye

 

Second round, Thursday; quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 18 at Heritage Park (Irvine), 5 and 6:30 p.m. Championship, Nov. 21, 2:45 p.m. at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 3

Wild-card games, Tuesday

A--Glendora at Yucaipa

B--Fontana at Estancia

 

First round, Wednesday

Winner wild card A at Murrieta Valley

Schurr at Sage Hill

Vista Murrieta at Redlands

Bell Gardens at Damien

Chino at Laguna Beach

Redlands East Valley at Great Oak

Temescal Canyon at Ayala

Winner wild card B at Montebello

 

Quarterfinals, Friday; semifinals, Nov. 18 at Mt. San Antonio College, 6 and 7:30 p.m. Championship, Nov. 21, 5 p.m. at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 4

Wild-card game, Tuesday

Atascadero at Thousand Oaks

 

First round, Thursday

Newbury Park at Palos Verdes

Downey at Arroyo Grande

San Luis Obispo at Cerritos

Malibu at Royal

Villanova Prep at Agoura

Peninsula at Righetti

Wild-card winner at Oaks Christian

Warren at Mira Costa

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 18. Championship, Nov. 21, 1:30 p.m. at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 5

First round, Tuesday

La Serna, bye

Beverly Hills at Claremont

Sunny Hills, bye

Charter Oak, bye

Los Osos, bye

El Rancho at Palm Desert

Ramona, bye

La Habra at Santa Monica

 

Bonita, bye

La Quinta at Arlington

Troy, bye

Culver City at Whittier

Palm Springs, bye

California at Upland

Jurupa Valley at Fullerton

El Segundo, bye

 

Second round, Wednesday; quarterfinals, Friday; semifinals, Nov. 18. Championship, Nov. 21, 11:30 a.m. at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 6

First round, Tuesday

Webb, bye

Pacific at Orange

Rowland at Hoover

Santa Maria St. Joseph at Oxnard Pacifica

Glendale, bye

Cajon, bye

Brentwood at Lompoc Cabrillo

Walnut, bye

 

Crescenta Valley, bye

Oxnard at Arroyo Valley

Ocean View at Santa Ynez

Pasadena Poly, bye

Saddleback, bye

Summit at Chadwick

Pasadena at Nogales

Rio Mesa, bye

 

Second round, Thursday; quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 18 at Heritage Park (Irvine), 3:30 p.m. Championship, Nov. 21, 10:30 a.m. at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 7

First round, Thursday

Western at Katella

Ontario at Rancho Alamitos

Garden Grove Pacifica at Santa Ana Valley

Montclair at Lakeside

Kennedy at Los Amigos

Elsinore at Savanna

Garden Grove at Don Lugo

Hemet at Placentia Valencia

 

Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 18. Championship, Nov. 21, 9:30 a.m. at Heritage Park (Irvine).

 
Comments () | Archives (0)

The comments to this entry are closed.


Connect

Recommended on Facebook


Advertisement

In Case You Missed It...

Video


Archives
 


Bleacher Report | Los Angeles

Reader contributions from Times partner Bleacher Report

More on Bleacher Report »




Get Alerts on Your Mobile Phone

Sign me up for the following lists: