Awards Tracker

All things Oscars, Emmys, Grammys and Tonys

« Previous Post | Awards Tracker Home | Next Post »

Honored Horror: A century (sort of) of Oscar-nominated fright films

October 31, 2009 | 10:34 am

AmericanPsychoStory To bring our series on award-winning and nominated horror films and television episodes to a close, here's a complete list of every terror title (or ones with frightening elements) to receive an Oscar nomination, starting with 1932's "Dr. Jekyll and Mr. Hyde" and ending with Tim Burton's "Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street" in 2007. No need to suffer through "Underworld" for your Halloween screening this year; there are enough quality chills on hand here to build a terrific dusk-to-dawn movie marathon for you and your fellow night creatures. Don't forget to dim the lights.

The complete list, after the break -- if you dare.

1932

Winner: Best Actor, Frederic March, "Dr. Jekyll and Mr. Hyde"

Nominations: Writing (adaptation), Percy Heath, Samuel Hoffenstein, "Dr. Jekyll and Mr. Hyde"; Cinematography: Karl Struss, "Dr. Jekyll and Mr. Hyde"

1935

Nominations: Sound Recording, Gilbert Kurland, "The Bride of Frankenstein"

1939 

Nominations: Best Music Score, Alfred Newman, "The Hunchback of Notre Dame"; Best Sound Recording, John Aalberg, "The Hunchback of Notre Dame"

1941

Nominations: Cinematography (black and white), Joseph Ruttenberg, "Dr. Jekyll and Mr. Hyde"; Film Editing, Harold F. Kress, "Dr. Jekyll and Mr. Hyde"; Best Music Score, Franz Waxman, "Dr Jekyll and Mr. Hyde"; Edward Kay, "King of the Zombies"

1943

Winners: Best Cinematography (color), Hal Mohr and W. Howard Greene, "The Phantom of the Opera"; Best Color Art Direction, Alexander Golitzen, John B. Goodman, Russell A. Gausman and Ira Webb, "The Phantom of the Opera"

Nominations: Best Sound Recording, Bernard B. Brown, "The Phantom of the Opera"; Best Scoring of a Musical, Edward Ward, "The Phantom of the Opera"

1944

Nomination: Best Cinematography, Charles Lang, "The Uninvited"

1945

Winner: Best Cinematography (black and white), Harry Stradling, "The Picture of Dorian Gray" 

Nominations: Best Supporting Actress, Angela Lansbury, "The Picture of Dorian Gray"; Best Art Direction, Cedric Gibbons, Hans Peters, Edwin B. Willis, John Bonar and Hugh Hunt, "The Picture of Dorian Gray"  

1946

Nomination: Best Supporting Actress, Ethel Barrymore, "The Spiral Staircase"

1960

Nominations: Best Supporting Actress, Janet Leigh, "Psycho"; Best Director, Alfred Hitchcock, "Psycho"; Best Cinematography, John L. Russell, "Psycho"; Best Art Direction, Joseph Hurley, Robert Clatworthy and George Milo, "Psycho"

1962

Winner: Best Black and White Costume Design, Norma Koch, "What Ever Happened to Baby Jane?"

Nominations: Best Actress, Bette Davis, "What Ever Happened to Baby Jane?"; Best Supporting Actor, Victor Buono, "What Ever Happened to Baby Jane?"; Best Cinematography, Ernest Haller, "What Ever Happened to Baby Jane?"; Best Sound Recording, Glen Glenn Sound Department, "What Ever Happened to Baby Jane?"  

1963

Winner: Best Short Subject, Live Action Subjects, "La Riviere du Hibou (An Occurrence at Owl Creek Bridge"

1964

Nominations: Best Supporting Actress, Agnes Moorhead, "Hush... Hush, Sweet Charlotte"; Best Cinematography, Ernest Biroc, "Hush... Hush, Sweet Charlotte"; Best Art Direction, William Glasgow and Raphael Bretton, "Hush... Hush, Sweet Charlotte"; Best Black and White Costume Design, Norma Koch, "Hush...Hush, Sweet Charlotte"; Best Editing, Michael Lucian, "Hush... Hush, Sweet Charlotte"; Best Music Score, Frank de Vol, "Hush... Hush, Sweet Charlotte"; Best Song, Frank de Vol and Mack David, "Hush... Hush, Sweet Charlotte"; Best Foreign Language Film, "Kwaidan"

1968

Winner: Best Supporting Actress, Ruth Gordon, "Rosemary's Baby"

Nomination: Best Screenplay, Roman Polanski, "Rosemary's Baby"

1972

Nomination: Best Song, Walter Scharf and Don Black, "Ben"

1973

Winners: Best Screenplay, William Peter Blatty, "The Exorcist"; Best Sound Recording, Robert Knudson and Christopher Newman, "The Exorcist"

Nominations: Best Picture, "The Exorcist"; Best Actress, Ellen Burstyn, "The Exorcist"; Best Supporting Actor, Jason Miller, "The Exorcist"; Best Supporting Actress, Linda Blair, "The Exorcist"; Best Direction, William Friedkin, "The Exorcist"; Best Art Direction, Bill Malley, "The Exorcist"; Best Editing, Jordan Leon Dopoulous and Bud Smith, "The Exorcist"

1974

Nominations: Best Original Song Score, Paul Williams, "Phantom of the Paradise"; Best Screenplay, Gene Wilder and Mel Brooks, "Young Frankenstein"; Best Sound, Richard Portman and Gene Catairessa, "Young Frankenstein"

1975

Winners: Best Sound, Robert L. Hoyt, Roger Heman, Earl Madery and John Carter, "Jaws"; Best Editing, Verna Fields, "Jaws"; Best Original Score, John Williams, "Jaws"

1976

Winner: Best Original Score, Jerry Goldsmith, "The Omen"

Nominations: Best Actress, Sissy Spacek, "Carrie"; Best Supporting Actress, Piper Laurie, "Carrie"

1979

Winner: Best Visual Effects, H.R. Giger, Carlo Rambaldi, Brian Johnson, Nick Allder, Denys Ayling, "Alien"

Nominations: Best Art Direction, Michael Seymour, Les Diller, Roger Christian, Ian Whittaker, "Alien"; Best Original Score, Lalo Schifrin, "The Amityville Horror"

1981

Winner: Best Makeup, Rick Baker, "An American Werewolf in London

1982

Nominations: Best Original Score, Jerry Goldsmith, "Poltergeist"; Best Sound Editing, Stephen Hunter and Richard L. Anderson, "Poltergeist"; Best Visual Effects, Richard Edlund, Michael Wood and Bruce Nicholson, "Poltergeist"

1984

Nominations: Best Original Song, Ray Parker Jr., "Ghostbusters"; Best Visual Effects, Richard Edlund, John Bruno, Mark Vargo, Chuck Gaspar, "Ghostbusters"

1986

Winners: Best Visual Effects, Robert Skotak, Stan Winston, John Richardson and Suzanne Benson, "Aliens"; Best Sound Effects Editing, Don Sharpe, "Aliens"

Nominations: Best Actress, Sigourney Weaver, "Aliens"; Best Art Direction, Peter Lamont, Crispian Sallis, "Aliens"; Best Sound Design, Graham V. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Michael A. Carter and Roy Charman, "Aliens"; Best Song, Alan Menken, Howard Ashmun, "Little Shop of Horrors"; Best Original Score, James Horner, "Aliens"; Best Makeup, Chris Walas and Stephen Dupuis, "The Fly"; Best Visual Effects, Richard Edlund, John Bruno, Garry Waller and William Neil, "Poltergeist II: The Other Side"

1987

Nominations: Best Sound Design, Wayne Artman, Tom Beckert, Tom Dahl and Art Rochester, "The Witches of Eastwick"; Best Original Score, John Williams, "The Witches of Eastwick"; Best Visual Effects, Joel Hynek, Robert M. Greenberg, Richard Greenberg and Stan Winston, "Predator"

1988

Winner: Best Makeup, Ve Neill, Steve La Porte and Robert Short, "Beetlejuice"

1990

Winners: Best Actress in a Supporting Role, Whoopi Goldberg, "Ghost"; Best Screenplay Written Directly for the Screen, Bruce Joel Rubin, "Ghost"

Nominations: Best Picture, "Ghost"; Best Original Score, Maurice Jarre, "Ghost"; Best Film Editing, Walter Murch, "Ghost"

1991SilenceoftheLambsStory

Winners: Best Picture, "The Silence of the Lambs"; Best Actor, Anthony Hopkins, "The Silence of the Lambs"; Best Actress, Jodie Foster, "The Silence of the Lambs"; Best Directing, Jonathan Demme, "The Silence of the Lambs"; Best Screenplay Based on Material Previously Produced or Published, Ted Tally, "The Silence of the Lambs"

Nominees: Best Actor, Robert De Niro, "Cape Fear"; Best Actress in a Supporting Role, Juliette Lewis, "Cape Fear"; Best Sound, Tom Fleischman and Christopher Newman, "The Silence of the Lambs"; Best Film Editing, Craig McKay, "The Silence of the Lambs"; Best Costume Design, Ruth Myers, "The Addams Family"

1992

Winners: Best Costume Design, Eiko Ishioka, "Bram Stoker's Dracula"; Best Sound Effects Editing, Tom C. McCarthy and David E. Stone, "Bram Stoker's Dracula"; Best Makeup, Greg Cannom, Michele Burke and Matthew W. Mungle, "Bram Stoker's Dracula"; Best Visual Effects, Ken Ralston, Doug Chiang, Doug Smythe and Tom Woodruff Jr., "Death Becomes Her";

Nominees: Thomas Sanders, Garrett Lewis, "Bram Stoker's Dracula"; Best Visual Effects, Richard Edlund, Alec Gillis, Tom Woodruff Jr. and George Gibbs, "Alien 3"

1994

Winners: Best Actor in a Supporting Role, Martin Landau, "Ed Wood"; Best Makeup, Rick Baker, Ve Neill and Yolanda Toussieng, "Ed Wood"

Nominees: Best Art Direction, Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo, "Interview With the Vampire"; Best Original Score, Elliot Goldenthal, "Interview with the Vampire"; Best Makeup, Daniel Parker, Paul Engelen and Carol Hemming, "Mary Shelley's Frankenstein"

1995

Nominees: Richard Francis-Bruce, "Seven"

1999

Winner: Best Art Direction, Rick Heinrichs, "Sleepy Hollow"

Nominees: Best Picture, "The Sixth Sense"; Best Actor in a Supporting Role, Haley Joel Osment, "The Sixth Sense"; Best Actress in a Supporting Role, Toni Collette, "The Sixth Sense"; Best Directing, M. Night Shyamalan, "The Sixth Sense"; Best Screenplay Written Directly for the Screen, M. Night Shyamalan, "The Sixth Sense"; Best Sound Design, Leslie Shatz, Chris Carpenter, Rick Kline, Chris Munro, "The Mummy"; Best Film Editing, Andrew Mondshein, "The Sixth Sense"; Best Costume Design, Colleen Atwood, "Sleepy Hollow"

2000

Nominees: Best Actor in a Supporting Role, Willem Dafoe, "Shadow of the Vampire"; Best Makeup, Ann Buchanan and Amber Sibley, "Shadow of the Vampire"; Michele Burke, Edouard Henriques, "The Cell"; Best Visual Effects, Scott E. Anderson, Craig Hayes, Scott Stokdyk, and Stan Parks, "Hollow Man"

2004

Nominees: Best Cinematography, Caleb Deschanel, "The Phantom of the Opera"; Best Art Direction, Anthony Pratt, Celia Bobak, "The Phantom of the Opera"; Best Song, Andrew Lloyd Webber and Charles Hart, "The Phantom of the Opera"; Best Original Score, James Newton Howard, "The Village"

2005

Nominees: Best Animated Picture, "The Corpse Bride"

 2006

Winners: Cinematography, Guillermo Navarro, "Pan's Labyrinth"; Best Makeup, David Marti and Montse Ribe, "Pan's Labyrinth"

Nominees: Best Animated Picture, "Monster House"; Best Foreign Language Film, "Pan's Labyrinth"; Best Screenplay Written Directly for the Screen, Guillermo Del Toro, "Pan's Labyrinth"

 2007

Winner: Best Art Direction, Dante Ferretti, Francesca Lo Sciavo, "Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street"

Nominees: Best Actor, Johnny Depp, "Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street"; Best Costume Design, Colleen Atwood, "Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street"

 -- By Paul Gaita

Top photo: Janet Leigh in "Psycho." Credit: Associated Press Bottom photo: Anthony Heald, left, and Anthony Hopkins in "Silence of the Lambs." Credit: Orion Pictures


Comments 

Advertisement










Video